Naše projekty‎ > ‎

Phaser 8500

NOVÝ POSTUP VÝROBY DESKY PLOŠNÝCH SPOJŮ

V rámci realizace projektu SIPVZ vyrábějí studenti naší školy, mimo jiné, i desku plošných spojů. Vzhledem k novým výrobkům na trhu došlo ke změně postupu výroby fotocestou následovně:

1) Málo známou skutečností je, že na trhu s výpočetní technikou jsou kromě jehličkových, laserových a inkoustových tiskáren i tiskárny "voskové". Tiskacím mediem těchto tiskáren je "vosk" - plastový polymer, který je přes přenášecí válce tiskárny dopraven na potiskovaný materiál. Polymer je v cenících dodavatelů někdy nazýván jako "tuhý inkoust". Odzkoušený typ tiskárny je XEROX Phaser 8500. Pro naše potřeby je důležité, že "vosk" lze tiskem ve vysoké kvalitě přenést na měděnou fólii kuprextitu a že je schopný odolávat leptací lázni chloridu železitého. Omýt jej lze běžnými rozpouštědly, například acetonem. Tiskárna tiskne do velikosti formátu A4.

2) Jelikož při tisku na výše zmiňované tiskárně dochází k poměrně velkému prohýbání potiskovaného materiálu mezi posouvacími a tiskovými válci, je nutné, aby měl potiskovaný materiál dostatečnou pružnost. Tento požadavek splňuje kuprextit o tloušťce 0,100-0,125 mm, používaný při výrobě mnohovrstvých plošných spojů. Na trh je dodáván s měděnou fólií o tloušťkách 0,018 - 0,035 mm a v tomto případě vyhovuje kuprextit s mědí po jedné straně. Po potisku, vyleptání a omytí je pro běžný jednostranný a nebo oboustranný (dvouvrstvý) plošný spoj nutné destičku ještě vyztužit - na trhu je k dostání laminát na výrobu kuprextitu bez měděné vrstvy v tloušťkách až do cca 3 mm. Destičky lze slepit lepidlem Alkaprén 25, osvědčilo se i lepidlo BISON a nebo i kalafunový lak.

Pro potřeby výuky na naší škole lze objednat tisk plošného spoje následovně:

- obrazec plošného spoje zaslat ve formátu ".pdf", nebo ".cdr" na elektronickou adresu: phaser8500@email.cz
- v objednávce uvést : jméno objednatele, třídu nebo pracoviště, počet kusů tisku.
- v pracovní dny kromě čtvrtku se během velké přestávky stavit v kabinetu VT a TV, nebo na učebně P3 pro hotové výtisky, nebo si domluvit jiný způsob doručení.

ing. P Jecha