Novinky‎ > ‎

Den etiky

přidáno: 15. 4. 2015 4:58, autor: Martin Šmíd

Dne  9.4. 2015 se v aule školy uskutečnil projektový den „DEN ETIKY“, jehož mottem byly verše z Horova Zpěvu rodné zemi:

 „A tak jdem / mrtví, živí, nezrození,/ nekonečné pokolení… „.  Celý program byl završením studentské odborné činnosti zpracovávané na dva základní tematické okruhy. – a) Současná generace a její hodnoty, b) Volný čas a nebezpečné závislosti. Přesný soupis všech prací a jmen soutěžících najdete v příloze tohoto příspěvku.

Slavnostní atmosféru navodila recitace bajek Jiřího Žáčka (Václav Malich, Jakub Šťastný a Martinec Vítek), vystoupení mažoretky Terezy  Dvořákové  a prezentace exkurzí do Lidic, do Muzea Náchod a adventních Ratibořic. V závěru dne byly předány ceny nejen za studentskou odbornou činnost, ale i za literární a fotografickou soutěž. Vítěze vybíraly dvě poroty - odborná vedená zástupcem ředitele Bc. K. Kubzou a laická porota složená ze žáků přítomných na Dni etiky. Zajímavé bylo zjištění, že názory obou porot se v mnohém shodovaly. Obě poroty hodnotily jako nejúspěšnější práci téma „Prokrastinace“ zpracovanou Vojtěchem Jakubcem(3.C) a Terezy Mičiakové (2.C), která se zabývala charakteristikou současné mladé generace.

Vítězi nakonec byli všichni, kteří se zúčastnili, překonali nechuť zapojit se do odborné činnosti, zkusili si zadávání a zpracování dotazníků, formulování výsledků šetření a jejich obhajobu před širokým publikem nebo se příkladně zhostili moderování celého dne (V. Malich a J. Šťastný). Ohlas žáků vyjadřují příklady názorů uvedených v anketě zjišťující klady Dne etiky :

  • Odnesl jsem si nejen poznatky z prezentací zajímavých prací soupeřů, ale i poučení, jaké nemám dělat chyby při obhajobě a prezentaci.

  • Den etiky mě příjemně překvapil. Spolužáci se snažili. Témata byla zajímavá. Dozvěděla jsem se dost nových věcí, které jsem si do teď neuvědomovala.

  • Bylo to zajímavé, překvapivá fakta, hezká kulturní vložka… Měly by se pořádat častěji takové akce.

  • Překvapilo mě, že holky naší školy kouří cigarety častěji než kluci. Vyhráli ti,  kteří měli opravdu skvělé práce  a nebyl na nich vidět stres.

  • Klady? Neučil jsem se, poslechl jsem si zajímavé informace, podíval se na vystoupení a mohl jsem hlasovat o vítězi.

  • Pohodový a přínosný den, zajímavé hlasování, dobrý nápad s kulturní vložkou. Příště určitě zopakovat.

  • Rozhodně to nebyl promarněný čas. Největší zkušeností bylo prezentovat svoji práci před veřejností. Mě i myslím spolužákům takové akce dají daleko víc a baví nás . Jsme obor, který by měl mít těchto akcí víc – víc projektových dní, víc exkurzí.