Novinky‎ > ‎

Filmového představení Lidice – „snímek o osobních dramatech obyvatel jedné malé středočeské vesnice“

přidáno: 9. 5. 2012 1:46, autor: Martin Šmíd

Dne 2. 5. 2012 se žáci tříd 1. A, 1. B, 1. C, 1. D, 1. E, 1. F, 1. N, 2. A, 2. B, 2. C, 3. B., 3. C, 3. D, 3. E, 3. F, 3. G a 3. H sešli v kině CINESTAR, aby zhlédli film Lidice, který vychází ze scénáře Zdeňka Mahlera Nokturno, vyznamenaného cenou za Nejlepší nezrealizovaný scénář v roce 2007.

 
Film je postaven na třech stěžejních, navzájem se prolínajících příbězích, které se odehrávají na pozadí události vypálení Lidic po atentátu na říšského protektora Reinharda Heydricha v roce 1942.
 
První z nich je o nešťastné náhodě, kdy otec František Šíma (Karel Roden) v hádce neúmyslně zabije syna. Šíma čelí odsouzení k pobytu ve vězení, pohrdáním lidí z vesnice a vlastním výčitkám. Druhý sleduje osud dopisu, který se stal záminkou pro vypálení Lidic. Třetí zachycuje obraz lidického četníka Vlčka (Roman Luknár) jako obraz osobního strachu, zodpovědnosti a morálky, vztahu k nacistickému systému, a řeší dilema, zda je opravdovou výhrou přežít, a ztratit tak vlastní důstojnost a svědomí.
 
Velmi silný příběh, který odhaluje události ze zajímavé perspektivy. Mnoho lidí ve skutečnosti ví pouze to, že byly Lidice vypáleny v odvetné akci za atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha. Díky filmu Lidice se divák o celé události může dozvědět mnohem více.
 

Dojmy žáků školy:

-Film Lidice byl krásný, ale velice smutný. Sama bych si ho nepustila.

- Pěkný film, dozvěděl  jsem se pár nových věcí ještě si ho někdy pustím.

- Velmi dojemný film, na myšlenky náročný, děj mě až děsil.

- Zajímavý film, sám bych na něj nešel, ale líbil se mi a poučil mě.

- Strašná doba, jsem rád, že my máme za nepřítele pouze krizi.

- Díky filmu jsem si dokázal představit, jak to v té době opravdu fungovalo.

- Jednou z nejsilnějších je scéna, kdy Marusczáková vyřizuje v Lidicích u Horáků vzkaz od jejich syna.

- Působivý je příchod Šímy na zasněženou louku, kde předtím stávaly Lidice.

- Odnáším si z kina smíšené pocity a myšlenky; uvědomila jsem si hrůzy, nelidské zacházení se životy žen, dětí, vraždění mužů… jejich bezmocnost, nemožnost se bránit.