Novinky‎ > ‎

Hradec Králové – Sinsheim (12. 5. – 22. 5. 2014)

přidáno: 4. 6. 2014 0:58, autor: Martin Šmíd

Již od roku 2001 trvá spolupráce s partnerskou školou Friedrich – Hecker - Schule  v Sinsheimu.  Každý rok si žáci obou škol vyměňují své profesní zkušenosti v průběhu týdenních stáží.

V letošním roce tento oblíbený výměnný pobyt započal  12. 5. 2014, kdy k nám  opět zavítala skupina  22-ti žáků se svými pedagogy, aby společně s vybranými žáky naší školy pracovali na připravených projektech. Strojaři se věnovali vytváření 3D puzzle v programech SolidWorks a AutoCAD, silnoproudaři pomáhali svým německým kolegům při zapojování obvodů s vypínači, seriovými spínači, střídavými a křížovými přepínači na cvičných panelech a elektronici si po procvičení práce s pájecí stanicí vyrobili „blikačku“ – zařízení s obvodem 555 a LED diodou, které pracuje s frekvencí  1 Hz a je možné tento kmitočet pozorovat. Všechny týmy si vysloužily velkou pochvalu od učitelů odborného výcviku za pracovní nasazení při plnění všech úkolů.

Žáci i učitelé trávili čas společně nejenom v dílnách a ve škole, ale i na doprovodných akcích, které našim  mladým  „sousedům“  zprostředkovaly bližší seznámení se s kulturním a společenským životem našeho města a celého regionu. Velký ohlas měl zejména celodenní výlet do Krkonoš, kde během jednoho jarního dne mohli všichni zúčastnění na vlastní kůži okusit proměnlivost českého počasí od teplého jarního slunka přes prudký déšť až k silnému větru a sněžení.

Naši žáci odjížděli společně s německými v sobotu 17. 5., aby společně strávili den v Praze a poté pokračovali do Sinsheimu.

Stejně jako sinsheimští  žáci u nás,  se i naši chlapci aktivně zapojili do výukového procesu v německé škole, statečně se prali s angličtinou, která byla komunikačním jazykem a se zaujetím pracovali na zadaných úkolech pod vedením zkušených a trpělivých lektorů.

Díky „nabitému“ programu, který partnerská škola připravila (návštěva muzea, fotbalové arény, Heidelbergu či grilování ve volné přírodě), si všichni pobyt užili a kromě nových poznatků a odborných zkušeností si přivezli spoustu zážitků, nových přátelství a možná i trochu důvěry v sebe sama, že se svými odbornými znalostmi se ve „světě“ neztratí.

Děkujeme za finanční podporu Královéhradeckého kraje, která nám umožnila uskutečnit tento projekt.