Novinky‎ > ‎

Návštěva Štrasburku - rozhovor s účastníky

přidáno: 5. 12. 2012 1:26, autor: Martin Šmíd
V tomto roce, tedy kalendářním 2012, se uskutečnila na naší škole SOŠ a SOU Hradební 1029 literární soutěž „EU očima studentů 2012“, odměňovaná  zájezdem a zároveň exkurzí do francouzského Štrasburku -  místa, kde sídlí Evropský parlament, Evropský soud pro lidská práva a Rada Evropy.
Soutěž spočívala v napsání slohové práce na zvolené téma podle zadání. Byl jsem jedním z účastníků soutěže, vyjádřil jsem svůj názor na tehdy řešený problém „smlouva ACTA“, bohužel jsem zájezd nevyhrál. Zkrátka byli na naší škole daleko lepší uchazeči, a tak mě zajímalo, co všechno zažili a o co jsem tedy přišel. Mé pozvání k rozhovoru přijal Vít Nýdrle (z 2. B), Michaela Pohlová (z 2. C), Petra Čížková a Marie Panovská, obě ze 4. C.

Ø  S jakým očekáváním jste odjížděli a jak se zájezdem naplnilo?

V: Očekávání bylo velkolepé, ale pravá skutečnost byla mnohem poutavější a zajímavější. Opravdu jsem byl překvapen a udiven velkolepostí Evropského parlamentu.

Mi: Celkově jsem se na cestu do Štrasburku těšilaJ. Bylo to poprvé, co jsem byla někde v zahraničí. Strašně jsem se radovala z prohlídky evropských institucí i s tím, že se dozvím něco nového. Také jsem byla velice zvědavá na setkání s Ing. Oldřichem Vlasákem, místopředsedou Evropského parlamentu, na jeho názory.

Splnilo to tvoje očekávání? Rozhodně splnilo. Dozvěděla jsem se, co jsem chtěla a celá cesta byla velice příjemná.

P:  Do poslední chvíle jsem zájezd moc nevnímala a upřímně, můj postoj byl negativní.

- Očekávání nebylo žádné, však skutečnost mě velmi mile překvapila. Bylo to mnohem lepší než moje očekávání.

Ma: Byla jsem zvědavá a těšila se. Mé veliké očekávání se splnilo. Hodně jsem si odnesla jak už z cesty, tak z rozhovorů s Ing. Oldřichem Vlasákem a také z prohlídek Evropského parlamentu, Evropské rady a mnoho dalšího.

 

Ø  Mluvíte zde o zážitcích, jaký byl největší, co vás nejvíc nadchlo?

V: Největším zážitkem byla budova Evropského parlamentu, protože byla velmi moderní a přišla mi jako dokonalé místo pro diskuze, rozbor  problémů , jejich řešení , pro veškerá jednání  Evropské unie.

Mi: Pro mě byl největším zážitkem Soud pro lidská práva a samozřejmě Evropský parlament.

P:  Celý tento výlet byl velkým zážitkem. Nemohu něčemu přiřknout přívlastek největší. Instituce byly famosní. Jen tak se každý den obyčejný smrtelník nedostane do prostorů, do kterých jsem měla možnost nahlédnout já. Diskutovat s europoslancem Vlasákem a sledovat to velké dění okolo politiky v Evropě. Zážitkem však byla i prohlídka města, zvláště pohled na monstrózní katedrálu Notre-Dame, ozářenou slunečním svitem a v pozdějších hodinách

svitem pouličních lamp a speciálním osvětlením. Nemluvě o stylově zařízené restauraci, kde jsme večeřeli společně s panem Vlasákem.

Co tě, Petro, napadlo při krocích po institucích EU?

 Moc jsem se konkrétně nezamýšlela, možná bych zdůraznila zvláštní pocit při focení ve „vlajkovišti“ v EP. Pak jsem obdivovala zajímavý interiér EP. Vážně mě fascinoval, především tzv. tribuna v Evropském parlamentu, která byla obrovská. Příchod europoslanců do lavic připomínal hemžení v mraveništi.

Ma: Nedá se říci, co mě nadchlo nejvíc. Nadchlo mě už to, že jsem byla vybrána jet někam, kam bych se asi sama nedostala. Když jsme přijeli do Štrasburku, tak tam mě nadchlo úplně všechnoJ  Bylo to nad moje očekávání. Opravdu mě vše velice mile překvapilo.

 

Ø  Co se vám ve vzpomínkách vybaví při vyslovení „večeře v Le Gruber"?

P : Můžu to asi říct za všechny shodně: Krásná stylová restaurace, proslov pana Vlasáka, příjemná obsluha, dobré jídlo a pití, seznamování s ostatními z jiných škol a diskuse s nimi. Zkrátka, co víc si přát pro zakončení dlouhého dne?!

 

Ø  Máte nějakou neobvyklou výraznou vzpomínku?          

Ma: Určitě, když jsem v restauraci Le Grube dostala bílou růži. :D

Mi: Vzpomínka – symbol. To velké množství čapích hnízd v parku a pak mraky čápů různých velikostí na stojanech se suvenýry …

P: Nelze říci. Pocitů a vzpomínek je mnoho, krásných a příjemných.

V: Souhlasím s Petrou.

Ø  Co byste vzkázali případným budoucím účastníkům? Jeli byste znovu?

P: Nenechte se odradit případnou počáteční nechutí. Bylo to velmi příjemné. Vřele doporučuji. Vážně není to za trest (školní zájezd o prázdninách), ale za odměnu, a to doslova!

 Pokud bych měla jet znovu? Na tuto otázku je těžké odpovědět, tak ale možná tentokrát s vynecháním evropských institucí. Samotné město bylo uchvacující a už jen to stojí za návštěvu. Mnoho času na jeho prohlídku nezbylo.

V: Buďte připraveni na pořádný zážitek a vše zdokumentujte (pokud budete mít možnost zájezdu), protože jde o životní zážitek, na který jen tak nezapomenete! Ano určitě bych znovu jel a znovu prožil velkolepý dojem.

Mi: Rozhodně se zúčastněte, stojí to za toJ  Rozhodně bych vůbec neváhala jet znovu. Bylo to fajnJ

Ma: Vzkázala bych, aby neváhali a uvítali tu možnost navštívit tak zajímavá místa. Pro mě to byl opravdu velký zážitek a myslím si, že pro Vás ostatní by byl také. Do Evropského parlamentu a do ostatních institucí, které jsme navštívili, se jen tak nedostanete.

 

 

Zaujaly vás dojmy a názory našich výherců stejně jako mě? Chtěli byste také do Štrasburku? Pak nám všem zbývá doufat, že budou i další kola soutěže. Po jejich vyhlášení se pak zapojit a doufat, že tentokrát mezi šťastnými budou i naše jména!J