Novinky‎ > ‎

Odborná exkurze v Elektrotechnickém zkušebním ústavu a rozvodně 110 kV.

přidáno: 1. 12. 2014 11:28, autor: Martin Holeček

Žáci třetího ročníku oboru Mechanik Elektrotechnik pro silnoproud navštívili v úterý 11. listopadu 2014 státní Elektrotechnický zkušební ústav. Při vstřícném odborném výkladu se dozvěděli vše o zkouškách strojů a přístrojů před uvedením na trh v ČR.  Viděli testování svítidel nejen pro automobily, ale i novinek v LED osvětlení. Dozvěděli se více o zkouškách krytí, odolnosti proti šíření plamene, agresivních podmínek prostředí. Zaujala především komora na testování v různých klimatických podmínkách, kdy by ozkusili zimu -25°C.

Další zastávkou bylo pracoviště PRE Praha a to zapouzdřená rozvodna 110kV. Ve zdejším areálu, kromě zmíněné rozvodny, sídlí i Muzeum energetiky, které představilo krásu elektrotechniky ve 20. století. 
Za zmínku stojí ovládací a jistící desky vyvedené v leštěném mramoru či ručně psaná učebnice fyziky. V muzeu, kromě historických exponátu, jsou k vidění i zařízení, jež mnohdy ještě stále plní svůj účel.  



 
Nová zapouzdřená rozvodna 110kV je mnohem menší než původní.
Nová zapouzdřená rozvodna 110 kV je mnohem menší než původní rozvodna.

původní zapouzdřená rozvodna 110 kV
Porovnání jednoho pole jedné fáze venkovní rozvodny 110 kV (v popředí)  a kompletní starší zapouzdřenou rozvodnou SF6 (v pozadí) na totéž napětí.
 
Bloková trafostanice 6kV/120V z činžovního domu.
Transformovna 3kV/120V a rozvodná deska 120V z činžovního domu. Svému účelu sloužila ještě v devadesátých letech 20. století. Poslední podobná transformovna 3kV/120V byla v Praze odpojena až v polovině října roku 2009.

Část venkovního pole rozvodny 110 kV, v pozadí rozvodna s FS6
Pohled na starší zapouzdřenou rozvodnu 110 kV. V pozadí za bezpečnostním sklem je nová rozvodna s tlakovým SF6.
Comments