Novinky‎ > ‎

Projekt „ETICKÁ VÝCHOVA ve školách“ – zájezd Náchod - Ratibořice

přidáno: 15. 12. 2014 23:46, autor: Martin Šmíd

Ve čtvrtek dne 4. 12. 2014 se uskutečnila další akce z projektu: „ODKAZ MINULÝCH GENERACÍ SOUČASNOSTI A SOUČASNÉ GENERACE BUDOUCÍM“ (Dotační program  -  číslo 14SMP03).

 

Žáci 2. A a 3. C se zúčastnili jednodenního zájezdu do Náchoda a Ratibořic.  Po prohlídce expozic v Muzeu Náchodska si získané poznatky ověřili při vyplňování pracovních  listů zaměřených na osobnosti kraje, hlavně literáty.

 

Program exkurze pokračoval návštěvou babiččiny světničky na Starém bělidle, zastávkou u splavu a dvěma programy, které přiblížily trávení vánočního času ve mlýně a na zámku. Díky krátkému divadelnímu vystoupení jsme se nejdříve přenesli do mlynářovy rodiny, nechali se vtáhnout do atmosféry lidových tradic. Protikladem byla následná prohlídka zámku v Ratibořicích. Průvodci v  historických převlecích  představovali obyvatele zámku, nás obsadili do role hostů.

 

Vše bylo vánočně vyzdobeno a doplněno adventním  trhem i umocněno pohádkově slunečným počasím. K dokonalosti chyběl pouze sníh… Vraceli jsme se nejen předvánočně naladěni a obohaceni o nové poznatky, ale i plni dojmů a podnětů k zamyšlení, které Vánoce bychom raději prožili –  vřelou  a radostnou atmosféru ve mlýně, nebo strojené honosné přátelství na zámku s bohatě prostřeným stolem. Napadla nás i otázka, co by postavy z Babičky říkaly po návštěvě Vánoc u nás, v našich supermarketech…