Novinky‎ > ‎

Síla lidskosti – Wintonovy děti

přidáno: 17. 12. 2014 23:59, autor: Martin Šmíd

Žáci tříd 1. F, 1. N, 2. E, T2E, 3. C, 3. E, 4. A a 4. D v pondělí 15. 12. 2014 zhlédli dokument Síla lidskosti a zúčastnili se následné besedy k tomuto dokumentu. Příběh i beseda na všechny hluboce zapůsobily, nejsilněji  diváky zasáhly záznamy bolestných okamžiků loučení rodičů s dětmi.

 

V roce 1939, těsně před vypuknutím druhé světové války, se podařilo 29letému anglickému burzovnímu makléři panu Nicholasi Wintonovi a jeho spolupracovníkům vypravit 6 vlaků z Wilsonova nádraží v Praze do Anglie. Zachránil tím 669 českých dětí z rodin židů,  komunistů, sociálních demokratů a spisovatelů. To znamená, že ne všechny děti byly židovského původu. Téměř žádný z jejich rodičů válku nepřežil.

 

Režisér Matej Mináč natočil dokument o zachránci českých dětí, kterým umožnil odjet z Československa. Největší transport byl připraven na 1. září 1939. Malí cestující už byli na svých sedadlech. Avšak Evropě začala válka a nacisté nedali pokyn k odjezdu, 250 dětí muselo vystoupit. Místo do Londýna je později jiné vlaky odvezly do Terezína  a nebo do Osvětimi. Ani jedno z nich válku nepřežilo… Z Wintonova seznamu dnes známe kolem 270 zachráněných dětí, které žijí na celém světě.

 

Příběhy lidskosti, ochoty pomáhat, úcty a lásky k životu nás vždy fascinují. Hledáme v nich vzor, jak správně a morálně žít. Uvědomujeme si, že každý z nás má určitou odpovědnost za tento svět a že řídit se normami etiky a slušnosti dává našemu životu smysl.