Novinky‎ > ‎

Studentské volby 28. 4. 2014

přidáno: 1. 5. 2014 23:31, autor: Martin Šmíd

Na středních školách v České republice proběhly 28. a 29. dubna Studentské volby do Evropského parlamentu. Středoškoláci si tak ještě před reálnými volbami moli vyzkoušet volit „nanečisto“ politické strany, které do Evropského parlamentu skutečně kandidují. Výsledky odevzdalo celkem 254 škol. Naše škola patří mezi zúčastněné. Zapojeni byli žáci 2. a 3. ročníků obou pracovišť školy (Hradební i Hradecká ul.). V budově Hradební pracovala volební komise složená z žáků 2. C (G. Tučková, V. Jakubec a M. Legerská).

 

Studentské volby jsou vzdělávacím projektem a jejich cílem je přiblížit studentům základní demokratické principy, seznámit je s volebním systémem a podpořit dialog týkající se správy věcí veřejných mezi studenty samotnými, ale i mezi studenty a jejich pedagogy a rodiči. V neposlední řadě také zvýšit účast prvovoličů a mladých lidí v řádných volbách.

 

Vlastní volby na školách probíhaly obdobným způsobem jako volby skutečné: studenti sestavili volební komise a připravili volební místnosti s urnou a plentou, za níž voliči zaškrtávali na volebních lístcích jednotlivé politické strany, které kandidují do Evropského parlamentu. Vše probíhalo pod vedením jednoho pedagoga, který po skončení voleb odeslal prostřednictvím zabezpečeného webového rozhraní výsledky za školu k celkovému zpracování.

 

V právě proběhlých studentských volbách celorepublikově zvítězila  Česká pirátská strana, 2. místo  obsadilo ANO 2011, dalšími nejúspěšnějšími stranami jsou TOP 09 a Starostové, Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury, Strana zelených a Strana zdravého rozumu – NECHCEME EURO. Výsledky na naší škole jsou podobné.

 

Názory studentů - nabízíme některé ohlasy:

  • Dobrý nápad pořádat volby. Výhra „pirátů“ se dala očekávat. Vadí mi možná dost volebních stran.
  • Přijde mi to zbytečné, protože každému žákovi je jedno, co tam zakroužkuje. Ale osobně se mi to líbí, protože konečně chce někdo vědět i náš názor.
  • I když si z toho někteří dělají srandu, význam to mělo. Už vím, jak to chodí v praxi.
  • Rád bych příště znal podrobněji cíle všech stran, hnutí. Přeji si opakování akce při příštích volbách, chtěl bych i zkusit účast ve volební komisi.
  • Z pohledu nás – volební komise byly volby užitečné. Někteří voliči se chovali zkušeně, další zmateně a někteří bez vlastního názoru dali na mínění kamarádů.