Novinky‎ > ‎

Svinařské řetězení 2010 - ,,Umělečtí kováři‘‘

přidáno: 17. 6. 2010 23:42, autor: Martin Šmíd

Ve dnech 4. – 6. Června  2010 se konal již  7. ročník  setkání kovářů se žáky a studenty kovářského, ale i podkovářského řemesla, nazvaného podle místa pořádání (zámku Svinaře) ,,Svinařské řetězení‘‘.

           

Jedná  se o  prestižní akci Společenstva uměleckých kovářů a zámečníků a kovářů-podkovářů Čech, Moravy a Slezska. Jde o propagaci řemesla, vzdělávání členů a setkání řemeslníků pracujících s kovem a jeho umělecké zpracování. Letos nechyběli nožíři, platnéři, pasíři, cínaři, měditepci, kovotlačitelé, ale ani slévači, pregéři, dráteníci, šperkaři, ale i designéry, kameníci a řezbáři.

 

Klání  se také zúčastnilo celkem sedm škol z celé republiky. Naši školu reprezentovali  žáci II. ročníku oboru ,,Umělecký kovář a zámečník“: Josef Havlíček, Tomáš Kavan a Ondřej Jílek pod vedením vrchního mistra Vladimíra Šrámka.

 

Hlavním posláním, které doprovází výrobu článků řetězu, je pevné spojení a navázání přátelství mezi řemeslníky, zejména kováři z celé republiky. Každý rok se řetěz prodlužuje a každý z přítomných se může přidat. Do soutěže mohou  kováři přihlásit libovolný kovaný předmět zhotovený v průběhu setkání. Celá akce je doprovázena prodejním jarmarkem, kulturními vystoupeními a přednáškami o kování, smaltování, restaurování uměleckých děl, výstavou obrazů, pracemi dráteníků a výrobou šperků. Také výstava kovářských prací všech škol, i jednotlivých dílen byla velmi rozsáhlá a zdařilá.

 
Zajímavá je ukázka kování koní, která je pro širokou veřejnost doprovázena odborným výkladem, jak z hlediska ošetření kopyt, tak z hlediska použití druhů podkov. 

 

Ocenění vyrobeného ,,článku řetězu“ se dočkal Josef Havlíček, ale ani ,,pásek se sponou“ od Tomáše Kavana nezanikl mezi všemi pracemi. Ondřej Jílek  vyrobil ,,vycházkovou hůl“, vše je pečlivě zdokumentováno na připojených fotografiích.

 

Celý letošní program byl velmi zdařilý a to hlavně díky překrásnému počasí, které si všichni přítomní užívali. Setkání splnilo očekávaná předsevzetí.

 

Jednotlivé práce žáků zhodnotili mistři kováři: Pavel Revay, Jiří Piskáček a Zdeněk Slavata, který celé setkání s vybranými kolegy pod záštitou ,,Kovářského společenstva“ pořádá. Za laickou porotu předal ocenění i majitel zámku pan Jiří Nosek se starostou obce Svinaře. Všem přítomným bylo vyjádřeno poděkování a zároveň pozvání na příští, již osmý ročník ,,Svinařského řetězení“.

 

 

                                                                                                                                                              Vl. Šrámek

ć
Martin Šmíd,
18. 6. 2010 0:06
ć
Martin Šmíd,
18. 6. 2010 0:06
Comments